Povijest Majčinog dana ima svoje korijene u pokretu za prava žena u Engleskoj i Americi.
Amerikanka Ann Maria Reeves Jarvis organizirala je “Mothers Day Meetings” 1865. godine, gdje su majke mogle razmjenjivati ideje o aktualnim pitanjima koja su ih zanimale.
No, osnivačica današnjeg Majčinog dana smatra se Anna Marie Jarvis. Ona je 12. svibnja 1907. godine, nedjelju nakon druge godišnjice smrti svoje majke, osnovala “Memorial Mothers Day Meeting” u Graftonu. Izrazila je svoju ljubav prema preminuloj majci s 500 bijelih karanfila, dijeleći ih drugim majkama u mjesnoj crkvi. Anna se posvetila inicijativi za uspostavu službenog državnog praznika u čast majki, pišući pisma političarima, gospodarstvenicima, svećenicima i ženskim udrugama.
Već 1909. godine majke su u 45 država SAD-a slavile Majčin dan, a američki predsjednik Woodrow Wilson proglasio ga je 1914. nacionalnim praznikom.
Nedugo nakon SAD-a, običaj proslave Majčinog dana proširio se i na druge zemlje diljem svijeta.
Engleska, Švicarska, Norveška, Švedska, Njemačka, Austrija i mnoge druge prihvatile su ovaj praznik tijekom sljedećih godina.
Na Majčin dan, majke i bake najčešće su darivane cvijećem, čestitkama i malim poklonima koje su izradila njihova djeca i unuci. Bijeli i crveni karanfili, kao simboli ljubavi prema majkama, često su se koristili kao pokloni, no s vremenom su neki od tih običaja zamijenjeni novim, modernijim praksama.
Majčin dan postao je prilika da se majke diljem svijeta istaknu i proslave za sve što čine za svoje obitelji. To je dan koji podsjeća na važnost majčinske ljubavi i požrtvovnosti, te se s radošću obilježava diljem svijeta svake godine.